A túlzott alkoholfogyasztás másnapi következményei (vö. macskajaj: hányinger, fejfájás stb.) sokak számára ismertek. A tünetek főbb okai az alkoholhoz, illetve bomlástermékeihez köthetőek, de az italok egyéb alkotóelemeinek mérgező hatása is szerepet játszik a másnapi rosszullétben.
Kezdjük az alapokkal: a másnaposság az alkohol (kémiailag pontosabban: etanol) fogyasztásának következménye. Jóllehet az etanol is rendelkezik toxikus hatásokkal, a másnaposságot (és a hosszú távú károsodásokat) nem elsősorban maga a vegyület, hanem lebontási termékei, az acetaldehid és az ecetsav okozzák. A fő problémát az acetaldehid felhalmozódása jelenti, ugyanis sejtekre kifejtett mérgező hatása a jól ismert tünetekben (hányinger, hányás, izzadás, szédülés, gyors pulzus) manifesztálódik. A másnapossághoz az alkohol okozta kiszáradás is hozzájárul (ezt fejfájásként éljük meg). Rossz minőségű ital fogyasztása esetén egyéb jelen lévő vegyületek is okozhatnak panaszokat. Az etanol mellett ugyanis egyéb alkoholok, aldehidek, ketonok is megjelenhetnek a házilag erjesztett, desztillált italokban, amelyek nem csak másnapossággal, hanem komolyabb következményekkel is járhatnak. A legveszélyesebb vegyület a metanol, amelyből az óvatlanul főzött házipálinkák akár jelentős mennyiséget is tartalmazhatnak (különösen, ha a cefre nem megfelelő, ráadásul a spórolós főző nem különíti el a metanolban dús rézelejét, alszeszt és előpárlatot a pálinkától…).
A másnaposság panaszainak enyhítésére számos “jól kipróbált” recept létezik. Ezek egy része (pl. a kutyaharapást szőrével módszer) egyértelműen hatástalan. Néhány módszer magától értetődően hatásos: a kiszáradás vízivással, a fejfájás fájdalomcsillapítóval, a hányinger hányingert csillapító szerrel (például gyömbérrel) csökkenthető, de vajon van-e olyan gyógynövény, amely garantáltan megelőzi vagy elfújja a macskajajt?
Fügekaktusz (Opuntia ficus-indica): mivel a fügekaktusz gyulladáscsökkentő hatását kísérletesen igazolták, elvileg a másnapossággal együtt járó panaszokat is csökkenti. Egy kettős vak, placebókontrollos, keresztezett vizsgálatban a kaktusz egyik készítményéről kimutatták, hogy a macskajaj súlyos panaszait mérsékli, ugyanakkor a másnaposságot összességében (az összes tünet átlagában) nem javította.
Himalaya Liv.52: ezzel a több növényből készülő, indiai eredetű termékkel több vizsgálatot végeztek, de az eredmények nem voltak meggyőzőek (a másnaposság tünetei hosszú távú szedés után mérséklődtek, ugyanakkor a véralkoholszint magasabb volt; és az sem mellékes, hogy a vizsgálatok nem voltak megfelelően tervezettek).
Articsóka (Cynara scolymus): a növénnyel egy randomizált, placebokontrollos vizsgálatot végeztek, másnaposságellenes hatását nem tudták igazolni.
Ginzeng (Panax ginseng): egy keresztezett vizsgálat szerint a ginzeng fogyasztása (alkohollal együtt) fokozta az alkohol lebontását és mérsékelte a másnaposság tüneteit. Másnapos egyénekkel még nem végeztek vizsgálatot.
Tajgagyökér (Acanthopanax senticosus): egy placebókontrollos, randomizált vizsgálat szerint uygan a tajgagyökér nem befolyásolja az alkohol lebomlását, de az alkoholfogyasztás követeztében kialakuló vércukorszint-csökkenést és a gyulladásos folyamatokat edvezően befolyásolta az alkohollal együtt (és nem másnap!) elfogyasztott speciális tajgagyökér-készítmény.
Csodaszer ez esetben sincsen – a legmegbízhatóbb módszer az alkoholfogyasztás mérséklése…
Boldog, macskajajmentes újévet kívánunk!