Talán kevesen tudják, hogy nemcsak a magas vérnyomás, de a tartósan alacsony vérnyomás is jelentősen rontja az életminőséget. A normálisnál alacsonyabb vérnyomás gyakori tünetei lehetnek a szédülés, a fáradtság, a fejfájás, heves szívdobogásérzés és a csökkent kognitív teljesítőképesség. Ha a szisztolés vérnyomás 90 Hgmm, a diasztolés vérnyomás pedig 60 Hgmm alá esik, megállapítható az alacsony vérnyomás diagnózisa. Az alacsony vérnyomás terápiájában a szintetikus gyógyszereken kívül a gyógynövényeknek is lehet szerepe.
Az alacsony vérnyomás kezelésére Németországban 1927 óta forgalomban van egy hagyományos növényi gyógyszer, amely D-kámfor és friss galagonya bogyó folyékony kivonatát (DER: 1:1.3–1.5; 93%-os etanollal kivonva) tartalmazza fix kombinációban (100 g készítményben 2,5 g D-kámfor és 97,3 g galagonya bogyó kivonat). Ezt a készítményt évtizedek óta alkalmazzák krónikus és helyzetfüggő (ortoszatikus) alacsony vérnyomás kezelésére. A galagonyával és kámforral kapcsolatos tudományos eredmények és klinikai adatok alapján azonban nem vezethető le elméleti alapon, hogy a két alapanyag kombinációja alkalmas lehet az alacsony vérnyomás kezelésére.
A galagonya (Crataegus ssp.) virágos hajtásvégét és termését tea, kapszula, tabletta és folyékony kivonat formájában alkalmazzák krónikus szívelégtelenség esetén. Érdekes módon a galagonya kivonat vérnyomáscsökkentő hatással rendelkezik. A kámfor belsőleges alkalmazása nem jellemző, megfelelő adatokhoz főleg toxicitását vizsgáló kutatások révén juthatunk. Mivel a kámfor gyakran előfordul vény nélkül kapható szerekben, könnyű hozzáférni, az átlag felhasználó számára ártalmatlannak vélt termék véletlen elfogyasztásából adódó mérgezés viszonylag gyakori probléma. A mérgezés tünetei többek között a letargia, görcs, hányinger és hányás, egyes esetekben kóma. A kámfor használata nem jellemző szív-és érrendszeri megbetegedések kezelésére, ilyen monokomponensű, csak kámfort tartalmazó készítményéről adat nincs. A szakirodalomból kiderül, hogy kámfort galagonya kivonattal együttesen alkalmazva a két komponens javítja a szív működését, továbbá mindkét anyag a kisverőerek tónusának emelésén keresztül növeli a perifériás ellenállást. A gyors kezdeti hatást a kámfor váltja ki, a hosszú hatásért viszont a galagonya kivonata felelős.
A Szegedi Tudományegyetem kutatói által közölt legfrissebb kutatási eredmények fényt derítenek arra, hogy a D-kámfort és galagonyakivonatot tartalmazó készítmény valóban hatásos lehet-e az alacsony vérnyomás kezelésére. A készítménnyel kapcsolatos metaanalízis hasonló módszertannal végzett klinikai vizsgálatok értékelésével készült. A klinikai vizsgálatokat összefoglaló és értékelő metaanalízisek a bizonyítékokon alapuló orvoslás legmagasabb bizonyítékszintjét képviselik. A metaanalízisek legfőbb előnye, hogy minden elérhető adatot figyelembe vesznek, így nagyobb statisztikai erővel bírnak, mint az egyes vizsgálatok külön-külön.
A D-kámfor és galagonyakivonat vérnyomásemelő hatását értékelő metaanalízishez több tudományos adatbázis segítségével gyűjtötték össze az összes elérhető közleményt. Az elemzés során olyan véletlenbesorolásos klinikai vizsgálatok kerültek értékelésre, amelyekben a kombinációs készítményt alacsony vérnyomásban szenvedő és normális vérnyomású személyeken vizsgálták a hatóanyagokat nem tartalmazó placebóhoz viszonyítva. Az értékelt klinikai vizsgálatok során a betegeket minden esetben véletlenszerűen két csoportba osztották. A betegek egyik fele napi 25-80 cseppet kapott a készítményből, míg a másik csoportba kerülő betegek placebót kaptak.
A metaanalízisbe bevont négy klinikai vizsgálat adatainak statisztikai értékelése után elmondható, hogy a galagonya-kámfor fix kombinációja szignifikánsan emeli a szisztolés és diasztolés vérnyomást placebóhoz képest, valamint jótékony, de statisztikai szempontból nem szignifikáns hatással rendelkezik a mentális képességre.
A metaanalízis megerősíti a készítmény régóta fennálló alkalmazását: a kombináció tehát hatásos és valószínűleg biztonságos kiegészítő terápiás gyógyszer az alacsony vérnyomás kezelésében. A készítmény ajánlott napi dózisa és a kezelés időtartama azonban még nem meghatározott.
A tudományos közlemény az alábbi linken érhető el:
Fontos megjegyezni, hogy az eredmények egy megfelelő körülmények között előállított, fix kombinációjú készítményre vonatkoznak. Az esetleges mérgezések és nem kívánt hatások elkerülése érdekében kérjük, hogy otthon ne állítson elő hasonló készítményt.