A dysmenorrhea, vagyis a fájdalmas menstruáció kultúrától és életmódtól függetlenül sok nőt érint. A kísérő tünetek (fájdalmas kismedencei görcsök, erős vérzés, hányinger és hányás) pedig zavarhatják a napi tevékenységet, ezzel akár életminőségbeli romlást is okozva.
A fahéjat – amellett, hogy népszerű fűszer – a tradicionális gyógyászatban többek között emésztésserkentő, étvágyjavító hatásáért, valamint hasmenés, hüvelygyulladás, reuma, idegzsába, légzési zavarok esetén alkalmazzák. A modern fitoterápiában elsősorban emésztésre kifejtett hatása miatt használatos, a legtöbb kutatás jelenleg vércukorszint-csökkentő hatására irányul. A dysmenorrhea tüneteinek enyhítésére történő alkalmazhatóságát nemrégiben egy iráni kutatócsoport vizsgálta egy randomizált, kettős-vak klinikai vizsgálatban. A vizsgálatok 2013-2014 között történtek, 76 18-30 év közötti résztvevővel, a résztvevők mindegyike mérsékelt dysmenorrheában szenved. Kezelésként a vizsgálatban résztvevők fele fahéjport (420 mg) tartalmazó kapszulát kapott a menstruációs ciklus első három napján, napi 3-szor 2 kapszula dózisban. A kontrollcsoport tagjai fahéjpor helyett, placebóként keményítőt kaptak.
A vizsgálat eredményei szerint a tapasztalt fájdalom intenzitása kisebb, az időtartama pedig rövidebb volt a kezelt csoportban, és a vérzés mértéke is szignifikánsan csökkent a placebókontrollhoz képest. A dysmenorrheát kísérő hányinger súlyossága a kezelt csoportban jelentős csökkenést mutatott, az előforduló hányásos esetek száma is kevesebbnek bizonyult a kezelés hatására. A vizsgálatok során kellemetlen mellékhatást a résztvevők nem tapasztaltak.
Felhasznált irodalom:
- Henson S. 2015. Cinnamon consumption reduces symptoms of primary dysmenorrhea. Herbalgram, 108, 37.
- Jaafarpour M, Hatefi M, Najafi F, Khajavikhan J, Khani A. 2015. The effect of cinnamon on menstrual bleeding and systemic symptoms with primary dysmenorrhea. Iran Red Crescent Med J. 17 (4).