A kereklevelű repkény (Glechoma hederacea) a népi gyógyászat növénye, amelynek gyógyászati jelentősége az elmúlt évtizedekben csökkent, mivel vélt gyógyhatásait máig nem igazolták. Erdőket, mezőket járva gyakran találkozhatunk ezzel a dekoratív, alacsony, heverő szárú évelő növény. Levelei kerekded illetve tojásdad alakúak, szélük csipkés vagy fűrészes, levélcsúcsuk tompa. A levélnyél hosszúsága változhat a környezeti tényezők függvényében. Felemelkedő virágzó hajtásai 10-30 cm hosszúak, rajtuk örvös elrendeződésben nyílnak áprilistól lila, ajakos virágai.
Előfordulás és gyűjtés
Eredetileg az északi flórabirodalom tagja, de napjainkban Afrikát kivéve az összes kontinensen előfordul már. Főleg a tápanyagban gazdag, nyirkos, üde lomberdőkben, illetve öntözött kertekben gyakori. A növényi nyersanyagot rokon fajával, a borzas repkénnyel (Glechoma hirsuta) együtt gyűjtik a vad populációkból. A betakarítás során a hajtások felső 2/3 részét ollóval vágják az első örvök virágainak nyílásakor.
Hatóanyagai
A növény jelentős mennyiségben halmozhat fel flavonoidokat (luteolin, apigenin, kvercetagetin), a hidroxi-fahéjsav származékok közé tartozó kávé- és ferulasavat, valamint keserűanyagokat (marrubiin).
Népi felhasználása
Az európai népi gyógyászatban vizes kivonatát epe, vese, gyomor és légzőszervi megbetegedések esetén használták. Angliában a komló megismerése előtt a kereklevelű repkénnyel ízesítették és tartósították a világos sört (angolul: ale) Ebből ered egyik angol neve, az ale-hoof. Gyors terjedése és korai virágzása miatt közkedvelt dísznövény. Az alapfajt, illetve a világos levélszélű nemesített változatát félárnyéki gyeppótlóként használják.
Bizonyított hatás
A növény alkoholos és vizes kivonatai a bennük előforduló flavonoidoknak köszönhetően antioxidáns hatással rendelkeznek. Ezen kívül több kutatócsoport igazolta depigmentáló (bőrelszíneződéseket elhalványító) tulajdonságát, amely valószínűleg a tirozináz enzim aktivitásának csökkentésével alakul ki. Egyéb gyógyhatásait nem támasztják alá modern vizsgálatok, így nem tartozik a jelentősebb gyógynövények közé, gyógyászati célú felhasználása nem javasolható. A növénnyel jelenleg folyó kémiai és farmakológiai vizsgálatok ugyanakkor közelebb vihetnek hatásainak, hatóanyagainak jobb megértéséhez, és elősegíthetik, hogy a kereklevelű repkény megtalálja helyét a modern gyógynövények között.