Bizonyított, hogy ha több gyümölcsöt és zöldséget fogyasztunk, nagymértékben csökkenthetjük a szív és ér-rendszeri betegségek kialakulási valószínűségét. A gyümölcsök és zöldségek ugyanis gazdagok mikrotápanyagokban, polifenolokban és rostokban, amelyek közül többnek antioxidáns, a cukrok és zsírok felszívódását mérséklő és a trombózis kialakulását megelőző tulajdonságai vannak.
A kivi egyike a vitaminokban és polifenolokban leggazdagabb gyümölcsöknek. A közelmúltban spanyol kutatók vetették fel azt a kérdést, hogy a kivinek van-e koleszterinszint-csökkentő hatása. A vizsgálatra jelentkező 1469 (20 és 80 év közötti) egészséges, normál étkezést és fizikai aktivitást folytató felnőttet két csoportra osztották aszerint, hogy hetente egynél több vagy kevesebb kivit fogyasztottak. Akik hetente minimum 1 kivit megettek, azoknál magasabb HDL-, valamint alacsonyabb triglicerid- és fibrinogénszintet mértek. A két csoport összkoleszterin-szintje és LDL-értékei között nem volt jelentős különbség. Az LDL-t (low density lipoprotein) leegyszerűsítve gyakran „rossz koleszterinnek”, a HDL-t (high density lipoprotein) „jó koleszterinnek” nevezik. Nem alaptalanul: az alacsony HDL-, valamint a magas LDL- és trigliceridszint szív-ér rendszeri betegségekre hajlamosító tényezők. Ehhez hasonlóan a fibrinogén több kórélettani folyamatban is részt vesz (pl. gyulladás, vérrögök képződése); a vér fibrinogénkoncentrációjának emelkedését összefüggésbe hozzák szívroham, agyi vérellátási zavarok, és trombózis kialakulásával.
A kivifogyasztás hatását már korábban egy norvég klinikai vizsgálatban is tanulmányozták: akik 28 napon keresztül napi 2-3 kivit elfogyasztottak, azoknál csökkent a trombociták (vérlemezkék) összetapadása, és ezáltal az érelmeszesedés kockázata is. Az említett megfigyelések alapján a szív-ér rendszeri betegeknek érdemes kivivel is színesíteniük a gyümölcsfogyasztásukat.
Felhasznált irodalom: Recio-Rodriguez, J.I., et al. Effects of kiwi consumption on plasma lipids, fibrinogen and insulin resistance in the context of a normal diet. Nutrition Journal, 14:97 (2015)