Mi fán terem a vörös tea?

Ha csak ez a kérdés, a válasz egyszerű: nem fán terem. A vörös tea – amelyet rooibos néven is ismernek – az Aspalathus linearis nevű cserje (magyar nevén vörös fokföldi rekettye) szárított leveléből készül. Ez a növény a dél-afrikai Cedarberg hegységben honos, és az 1990-es évekig, az apartheid végéig, a Dél-Afrikával szemben életben lévő gazdasági embargó miatt szinte egyáltalán nem exportálták földrészünkre. A levélben a feldolgozás (fermentáció) során a zöld színanyagok lebomlanak, ekkor nyeri el vöröses színét (a rooibos afrikaans nyelven vörös bokrot jelent).

A rooibos tea jellegzetes íze főként illóolaj-tartalmának tulajdonítható. Mivel íze kevésbé markáns, gyakran ízesített formában kerül forgalomba. Előnye, hogy (szemben pl. a zöld teával) hosszas áztatás után sem lesz kellemetlen az íze. Polifenoltartalma magas, de antioxidáns kapacitása elmarad a teacserjétől. A fermentáció csökkenti a polifenolos vegyületek mennyiségét, ezzel párhuzamosan az antioxidáns aktivitás is mérséklődik. A rooibosban található polifenolos vegyületek nem oxidálódnak jelentősebb mértékben az elkészített teában, ezért a tea (a zöld vagy fekete teával ellentétben) órák, napok múlva is megőrzi vöröses színét és nem zavarosodik meg.

A rooibos nem tartalmaz koffeint, ezért – az élvezeti teák többségével ellentétben – bárkinek, bármikor, bármilyen dózisban fogyasztható. Alkalmazásának nem ismertek káros következményei (még hosszú távon sem), és az elvégzett állatkísérletek is biztonságosságát bizonyítják. Antioxidáns, kemopreventív hatását több (in vitro és állatkísérletes) tesztrendszerben igazolták.

Bár a rooibost a dél-afrikai tradicionális gyógyászatban számos betegség (ekcéma, asztma, fejfájás, hasfájás stb.) kezelésére használták, gyógyászati célú vagy betegségmegelőző alkalmazását nem támasztják alá tudományos bizonyítékok. Túlzóak és minden alapot nélkülöznek azok az állítások, amelyek szerint a rooibos „lassítja az öregedést”, „lassítja vagy bizonyos esetekben meg is állítja a sejtek káros elváltozását, így nagy szerepe lehet több rákfajta megelőzésében, … jelenleg is zajlanak a laboratóriumi kísérletek, amelyek sikerétől függ, hogy hivatalosan is gyógyszerré nyilvánítják-e a tea hatóanyagait”, „görcsoldó, gyulladásgátló és anti-allergén. Enyhíti a fejfájást, az asztma, a szénanátha tüneteit, jótékony hatással van az álmatlanságra, hasnyálmirigy bántalmakra, és elősegíti az emésztést. Hatásos ellenszere a bőrbetegségeknek, mint az ekcéma, pikkelysömör”. Ezekkel szemben csak annyit állíthatunk biztosan, hogy a rooibos nem csodaszer, még csak nem is gyógyszer, hanem egy kellemes ízű élvezeti tea.

Egyetemi docens
Szegedi Tudományegyetem, Gyógyszerésztudományi Kar,
Farmakognóziai Intézet

24 cikk

Cimkék ,

Az alábbi cikkeket olvasta már?

Top