Az édenkert leghíresebb gyümölcse népmeséinkben mosolyog, szólásainkban nem esik messze a fájától. Számtalan módon felhasználjuk, készítünk belőle süteményt, kompótot, almabort, pálinkát. A népi gyógyászatban gyomorbántalmak kezelésére, illetve vasszegekkel átszúrva ezek eltávolítása után vérszegénységre javasolták.
Botanikailag a rózsafélék (Rosaceae) családjának, alma (Malus) nemzetségébe tartozik. Levelei egyszerűek, virágzata jellemzően csomó vagy bogernyő, amely fehér vagy rózsaszín virágokból áll, termése alma áltermés.
Mi mindenre jó?
A rendszeres zöldség- és gyümölcsfogyasztás számtalan kedvező hatással bír, az almafogyasztásunk növelésével csökkenthetjük
- a szíveredetű betegségek (stroke, aritmia, koszorúérbetegség),
- az asztma,
- a daganatos elváltozások (főleg a tüdőrák), és
- a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
Emellett az alma segíti az
- az agyi működést,
- a csontjaink védelmét, valamint
- fogyókúrás céljainkat is.
Nem meglepők a fenti hatások, ha közelebbről megvizsgáljuk, hogy mit tartalmaz az alma. Az alma élelmi rostban, vitaminokban (C-, K-vitamin) és ásványi anyagokban (kálium, vas) gazdag. Számos antioxidáns hatású vegyületet (pl. C-vitamin, flavonoidok) tartalmaz. Napi egy almával hozzájárulhatunk a szervezetünk megfelelő tápanyag-ellátásához.
- Szív egészségének támogatása / Szívügyek
Tanulmányok során megfigyelték, hogy az almafogyasztással csökkenhet a szív-érrendszeri megbetegedések kockázata. Egy, 2011-ben közzétett 20 000 felnőtt bevonásával készült vizsgálat során azt találták, hogy a több gyümölcsöt, például almát és zöldséget fogyasztók körében a stroke kockázata jelentősen csökkent. Az almában megtalálható flavonoidok gyulladáscsökkentő, lipidoxidációt gátló, valamint értágító hatással rendelkeznek. A koleszterin-, illetve a vérnyomáscsökkentő hatáshoz az alma magas rosttartalma lehet a felelős.
- Harc a rákos sejtek ellen
Az almában lévő antioxidánsok és flavonoidok segíthetnek megelőzni a rákos elváltozások kialakulását. Kutatások alapján ezen anyagok csökkenhetik a tüdő-, vastagbél- és gyomorrák kialakulásának kockázatát.
- Egyéb előnyök
Az alma kiválóan segíti az egészséges testsúly elérését és megtartását. Rosttartalma miatt teltség érzetet kelt, csökkenti a kalória bevitelt így kíméletes módon segíti a súlyvesztést. Emellett a napi egy almát fogyasztók körében közel 28%-kal csökkenthet a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata az almát egyáltalán nem fogyasztókhoz képest.
Kutatások alapján a nagyobb mennyiségű gyümölcs és alma fogyasztásnak jelentős szerepe lehet a csontsűrűség növelésében és a csontritkulás megelőzésében.
Állatkísérletek során igazolták, hogy az alma fogyasztás csökkenti az oxidatív stresszt, megelőzi a kognitív funkciók hanyatlását és lelassítja a mentális öregedést.
Érdekes kutatási eredmény, hogy az almafogyasztás csökkentheti az asztma előfordulását.
A sok alma fogyasztásának nem kívánt hatásai. Ha hirtelen „almafalókká” válunk rövid ideig kellemetlen gyomor-bélrendszeri tüneteket (pl. puffadás, gyomorfájdalom, fokozott büfögés) tapasztalhatunk. A többi gyümölcshöz hasonlóan az alma cukortartalma is jelentős. Ez ugyan a legtöbb embernek nem okoz gondot, viszont az alacsony szénhidrát vagy ketogén diétát követőknek, valamint az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedőknek érdemes erre odafigyelniük étrendjük megtervezésekor.
Összefoglalva elmondhatjuk, hogy a bibliai tiltott gyümölcs számos jótékony hatással rendelkezik. Segíti a szervezetünket a mindennapos harcokban, olyan kórképek kialakulásainak kockázatát csökkentheti, mint a stroke vagy az asztma. Ugyanakkor érdemes megemlíteni azt is, hogy megannyi gyümölcs és zöldség hasonló adottságokkal bír, mint például a banán, répa, brokkoli, áfonya, spenót vagy az eper. Ezek mind vitaminokban, ásványi anyagokban, antioxidánsokban gazdagok. Színesítsük étrendünket, ugyanakkor orvosainkat se felejtsük el teljesen, forduljunk hozzájuk bizalommal, rendszeres szűrővizsgálatok alkalmával pedig ne habozzunk szakembereket felkeresni.