Pu-erh, az örök fiatalság titka?

Az idősödő szervezetben számos olyan változás következik be, amellyel magyarázható az öregedés folyamata. Ilyen jelentős változás az immunrendszer öregedése (immunosenescence), amelyet a fehérvérsejtek közé tartozó T-limfociták összetételének változásán tudunk nyomon követni. A folyamat során a perifériás keringésben az éretlen, valamint az aktivált T-  és az ölő (NK) limfociták száma csökken, a memóriasejtek száma viszont növekszik.

Részben ez az oka annak, hogy az idősödő szervezet az immunrendszer csökkenése miatt egyre fogékonyabb a fertőzésekre, a rosszindulatú, a gyulladásos és az autoimmun betegségekre, amelyek egyben a fő halálokok is az idősebb populációban. Az immunrendszer öregedésének lassításával, visszafordításával kapcsolatban merült fel a Pu-erh tea esetleges alkalmazása.

A Pu-erh teát a teacserje leveleiből két lépésben készítik. Először a Camellia sinensis L. var. assamica leveleit fermentálják és szárítják, ezután a drogot hidratálják, majd Aspergillus niger gombával újra fermentálják (megj: a zöld és fekete tea ugyanezen növény leveléből készül, de előbbit egyáltalán nem fermentálják, utóbbinál pedig nem végeznek posztfermentációt). Az így nyert „posztfermentált” teákat hosszú időre (akár több évre) hűvös, sötét helyen, vagy a földbe ásva tárolják. A posztfermentáció során megváltozik a polifenolösszetétel, a katechinek mennyisége csökken, míg a galluszsav mennyisége növekszik. Ezt a klasszikus kínai a teát a gyógyászatban fertőzések kezelésére, valamint testsúlycsökkentésre alkalmazzák.

Az eddigi tanulmányok részben igazolták a testsúlycsökkentő, továbbá vérzsír-, koleszterin- és gyulladáscsökkentő hatást. Jelen hiánypótló tanulmány a Pu-erh öregedésgátló hatását vizsgálta. Az öregedés velejárója az immunrendszer csökkent működése, amely a limfociták összetételének változásán is tetten érhető. Ezért a vizsgálat során felgyorsult öregedésű egerek 28 napon keresztül Pu-erh vizes kivonatot adagoltak, a kontroll csoportnak a kivonat helyett desztillált vizet adtak. A kezelés után egy héttel az állatoktól vért vettek és a vérplazmában az bizonyos, az immunrendszer működéséről információt adó anyagok (citokinek) mennyiségét és a fehérvérsejteket vizsgálták.

Az eredmények azt mutatták, hogy a Pu-erh vizes kivonatát fogyasztó egereknél az éretlen, az aktivált és az ölő T-limfociták száma szignifikánsan megnőtt. Ezek az adatok arra utalnak, hogy a Pu-erh tea a limfociták számának emelésével támogatja az immunrendszert. A tartós, preventív célú teafogyasztás bár örök fiatalságot nem ad, de különösen az idősebb korosztálynak a fertőzések, gyulladásos betegségek megelőzése céljából lehet előnyös.

Felhasznált irodalom: L. Zhang et al: Decreasing pro-inflammatory cytokine and reversing the immunosenescece with extracts of Pu-erh tea in senescence accelerated mouse (SAM), Food Chemistry 135 (2012) 2222-2228.

Egyetemi adjunktus
Szegedi Tudományegyetem, Gyógyszerésztudományi Kar,
Farmakognóziai Intézet

8 cikk

Cimkék ,

Az alábbi cikkeket olvasta már?

Top